Choď na obsah Choď na menu
 


DOBRO

19. 11. 2014

 

ĽUBOŠ BEŇA : Pozývam vás sledovať dokument o rezofonických gitarách "České dobra", ktorý odvysielala vo švrtok 19.2.2015 Jednotka - Českej televizie od 20:55 v programe Gejzír. Natočili sme ho pred Vianocami vo firme Amistar. O hudbu som sa postaral ja ( Ľuboš Beňa), tak dúfam, že ma nevystrihnú zo záberu smiley

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10805121298-gejzir/215562235000005/

 

Je to táto časť v Gejzíre : 

Česká dobra

Víte, co mají společného Rolling Stones a Janek Ledecký? Mimo jiné česká dobra. Pokud nevíte, co si pod tímhle trochu zvláštním názvem máte představit, pak vězte, že jde o kytary. Jen trošku jiné, rezofonické, které jsou mnohem hlasitější, než běžné akustické. Jméno dostaly podle firmy DOpjera BROthers. Tu za velkou louží založil jejich vynálezce – Ján Dopjera. Mimochodem Slovák. Když je před 22 lety začali vyrábět tady u nás v Jenči u Prahy, byli po druhé světové válce první na světě. A dodnes moc konkurentů nemají. Podobné nástroje totiž dokáží na starém kontinentě sestrojit už jen v jedné malé dílničce u Paříže.

 

Ja ešte upozorňujem na dátum : 19. 11. 2014, ktorý je uvedený v úvode tohto príspevku, už sem na túto webstránku nejde pridávať príspevky a tak občas niečo zmažem a vložím tam iný príspevok...

 

d-guitars-big.jpgNuž a jedna smutná správa po tom, čo som tento príspevok sem vložil, som sa dozvedel z fejsbuku Ľuboša Beňu, že : včera, vo štvrtok 19.februára 2015 podľahol zákernej chorobe František Javůrek z Prahy - môj veľký priateľ a muzikant, výrobca rezofonických gitár Amistar, na ktoré celý svoj život hrám.

http://youtu.be/Mf0xCAy7W2I    http://youtu.be/HlvovcsO1PA

foto 2003 Dobrofest v Skalici

 

Napadlo ma vytvoriť nový fotoalbum DOBROFEST 2015 SK

20. 2. 2015

 

 

Zmarł František Javurek
 

Data dodania: 23.02.2015

 

Tag: František Javurek - Twobj Blues Poľsko

x

Zmarł František Javurek

19 lutego zmarł w Pradze po ciężkiej chorobie założyciel i szef firmy Amistar, František Javurek. Amistar to marka znana wielu muzykom, także polskim, używającym gitar rezofonicznych. Francišek Javurek był wspópomysłodawcą festiwalu Dobro Fest w Trnavie na Słowacji i znakomitym kontynuatorem dzieła Johna Dopyera, pochodzącego ze Słowacji twórcy gitary rezofonicznej.

 

 

 

 

 

 

---------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

|

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Rezofonické kytary...

Petr z Valašska,21. 2. 2015 0:21

Jak píše Ivča, se zájmem jsme se podívali na ten TV záznam a když jsme to celé nestihli včera, tak jsme si to pustili dnes ještě jednou - a od začátku. A rádi jsme viděli a slyšeli Luboša vyprávět a hrát. Inu Češi a Slováci vždy byli šikovní a vynálezaví a ve světě se neztratí A při vynálezu a výrobě těchto krásných kytar se to znovu potvrzuje - a to je dobře...

Re: Rezofonické kytary...

peťo tulák,21. 2. 2015 4:30

Zaujímalo by ma, aký bol koncert Ulrychovcov?

Potešilo ma to Petr, že ste si to s Ifčou zo záznamu so záujmom pozreli.Ja som to videl priamo v telke večer a ráno som si to rád pozrel ešte raz z toho archívu. Viac som si to vychutnal, keď som už vedel, kedy bude Ľuboš nie len hrať, ale aj rozprávať.

Amistar prišla o zakladateľa výrobcu týchto úžasných gitár a Peter Bonzo Radványi je zakladateľ úspešného festivalu Dobrofest v Trnave, kde 7.marca 2015 bude Koncert pre Johna Dopyeru - malý Dobrofest 2015.

Gejzír

Ifča,20. 2. 2015 20:04

...tak sme asi 3/4 príspevku o gitarách stihli po koncerte, ešte raz celé som si pozrela dnes zo záznamu.
To poteší, keď je našinec taký vynaliezavý, že vymyslí a vytvorí jedinečný hudobný nástroj svetového významu v oblasti muziky a má svojich následovníkov. A Ľuboša nevystrihli, takže mal zbytočné obavy. Bolo to také zvláštne počuť ho rozprávať po slovensky, keď sme zvyknutí na jeho záhoráčtinu. Rada som ho videla aj počula. Je skvelý muzikant!

Re: Gejzír

peťo tulák,21. 2. 2015 4:23

Ľuboš sa snaží po Slovensky, ale kto ho pozná osobne, počuje, že to nieje ono, keď je to chalan zo Skalici. Som rád, že si si ho pozrela a vypočula v tv bedni a snad bude príležitosť zas niekedy niekde na živo.

Ďakujem, že si si našla čas a posedela tu...

Ahojky!

Billko,20. 2. 2015 4:40


Tak jsem to viděl v telke.Je to super ,že máme takové řemeslníky jen jich více.

Re: Ahojky!

peťo tulák,21. 2. 2015 4:20

Billko, ty si to čítal asi skôr, ako som tam vložil tu smutnú vec, že nám výrobca tých super gitár skončil s výrobou a ostanú nám tu po ňom tie čo stihol vyrobiť. No verím, že firma nezanikne a Amistar bude existovať stále...